Psychologia on-line
Anonimowość, profesjonalizm, bezpieczeństwo Płatności

Płatności

Masz pytanie?
Skontaktuj się z nami!                        zapomniałeś hasła? załóż konto

Zakres pomocy psychologicznej - kariera zawodowa

Powiększ zdjęcie
W ogólnym rozumieniu, kariera jest to ścieżka rozwoju zawodowego oraz realizowanie w jej ciągu coraz to nowych celów, stawianie wyzwań, osiąganie pozytywnych rezultatów własnej aktywności. Kariera wiąże się w sposób bezpośredni z korzyściami finansowymi oraz psychologicznymi.

Kwestie materialne obejmują: wysokie zarobki, zdobywanie klasyfikacji, gromadzenie cennych doświadczeń. Korzyści psychologiczne to przede wszystkim satysfakcja, poczucie samorealizacji i spełnienia, szacunek i gratyfikacja w postaci uznania dla swej aktywności zawodowej.

Umiejętne zaplanowanie ścieżki własnej kariery zawodowej powinno uchronić nas przed serią porażek, niespodziewanych perturbacji i problemów a predysponować do satysfakcjonujących doświadczeń. Praca zawodowa obok życia rodzinnego stanowi najistotniejszą sferę życia człowieka. Pochłania ona mnóstwo naszej uwagi i czasu. Planowanie kariery wymaga od nas głębszej formy autorefleksji, wyobraźni, umiejętnego przewidywania przyszłych działań i rozwoju określonych sytuacji życiowych.

Wyniki rozwoju zawodowego są to wskaźniki ukierunkowanych działań i wpływów społecznych zmierzających do określenia naszego miejsca w społecznym podziale pracy, zawodów, zadań i czynności zawodowych. Siła napędowa zmierzająca do uzyskiwania pozytywnych efektów rozwoju zawodowego tkwi w nas samych, naszej witalności oraz psychice, jak również, w otaczającym nas środowisku społecznym. Wejście w bezpośredni kontakt ze środowiskiem społeczno – kulturowy pozwala nam stawać się tym, kim faktycznie możemy się stać i kim faktycznie chcemy się stać. Człowiek w swym rozwoju zawodowym nieustannie „zderza się” ze środowiskiem społeczno – kulturowym. Bez tych zderzeń, silniejszych lub słabszych, bez podejmowania prób „mocowania się” z tym środowiskiem oraz samym sobą, nie może być mowy o ukierunkowanym rozwoju. Znane powiedzenie, że „każdy jest kowalem swojego losu” można przeobrazić na powiedzenie „każdy jest kowalem swojego losu zawodowego”, swojego rozwoju i życia pracowniczego.
« powrót