Psychologia on-line
Anonimowość, profesjonalizm, bezpieczeństwo Płatności

Płatności

Masz pytanie?
Skontaktuj się z nami!                        zapomniałeś hasła? załóż konto

Zakres pomocy psychologicznej - Rozwód, dziecko w obliczu rozwodu

Powiększ zdjęcie

Rozwód to jeden z najbardziej stresujących wydarzeń życiowych jakie mogą dotknąć człowieka. Plasuje się na drugim miejscu listy najbardziej stresogennych momentów w ludzkim funkcjonowaniu, zaraz po śmierci partnera, bliskich osób. Widmo rozwodu, formalne rozstanie dwóch niegdyś najbliższych sobie osób ma ogromny wpływ na życie zarówno osób dorosłych – rozwodzących się jak i na dzieci. Rodzina ulega rozpadowi, który zaburza potrzeby wszystkich jej członków. Trzeba naprawdę dużo czasu, cierpliwości i wzajemnego szacunku, aby przywrócić do życia poczucie bezpieczeństwa, stabilizacji, szczęścia i codzienną harmonię u każdego członka rodziny, która właśnie stoi na krawędzi, nad przepaścią i wie, że od tej chwili nic już nie będzie takie samo. O ile rodzice mają poczucie wpływu na nawet najtrudniejszą sytuację, dokonują mniej lub bardziej trafnych, konstruktywnych wyborów, o tyle dzieci muszą się im podporządkować, zaakceptować decyzję rodziców.

Decyzja o przeprowadzeniu rozwodu powinna być poprzedzona dialogiem małżonków, do której nie mają dostępu dzieci. Rozwodzący się partnerzy muszą mieć pewność, że rozwód rzeczywiście stanie się faktem. W momencie gdy rodzice informują dziecko/dzieci o formalnym rozstaniu, nie ma jakiejkolwiek przestrzeni na niepewność czy wahanie. Rodzice, którzy zdecydowali się na przeprowadzenie rozwodu muszą poświęcić czas na rozmowę z dzieckiem/dziećmi. Powinni działać jak dobrze  zgrany zespół. Powinni być bardzo dobrze przygotowani do być może najtrudniejszej w ich życiu rozmowy z dzieckiem/dziećmi, którą muszą przeprowadzić. W zależności od wieku rozwoju dziecka/dzieci nie należy im stwarzać złudnej nadziei na poprawę wspólnej relacji, która zapobiegnie rozpadowi rodziny. Nie należy także informować dziecka/dzieci o podjętej decyzji, która wiąże się z rozwodem w ostatnim momencie, w sposób nagły. Rozwodzący się rodzice muszą stworzyć odpowiednią przestrzeń, w której dziecko/dzieci będą mogły wyrazić swój ból, lęk i zadać każde pytanie, na które rodzice powinni odpowiedzieć w sposób satysfakcjonujący. Trzeba czasu, aby uświadomić dziecku/dzieciom, iż relacja, która łączyła ukochanych rodziców uległa rozpadowi. Wytłumaczyć każdemu dziecku, w sposób adekwatny do jego wieku rozwoju dlaczego tak drastycznie zmienia się struktura rodziny, wręcz się rozpada. I przede wszystkim trzeba czasu, aby zapewniać dziecko/dzieci, iż relacja jaka kształtowała i kształtuje się pomiędzy nimi a rodzicami nie ulega przerwaniu, rozpadowi. Ona nadal trwa i nigdy się nie skończy.

Rodzice przestają być razem, ale rodzicami pozostają na zawsze. O tym należy nieustannie zapewniać dziecko/dzieci, które stają w obliczu rozwodu najbliższych, najważniejszych osób. Może rodzice się już nie kochają, może to uczucie wygasło, zostało zniszczone, ale dzieci zawsze darzyli i będą darzyć bezwarunkową miłością. Oboje, trwale.

« powrót