Psychologia on-line
Anonimowość, profesjonalizm, bezpieczeństwo Płatności

Płatności

Masz pytanie?
Skontaktuj się z nami!                        zapomniałeś hasła? załóż konto

Zakres pomocy psychologicznej - emocje, motywacje

Powiększ zdjęcie
Wyobraź sobie, jak wyglądałoby Twoje życie, gdybyś mógł myśleć i działać, lecz byłbyś pozbawiony wszelkich uczuć. Czy pozbyłbyś się zdolności odczuwania strachu kosztem zupełnej niewrażliwości na namiętny pocałunek najdroższej? Z pewnością zrobiłbyś zły interes i wkrótce byś tego żałował. Społeczeństwo do swych najbardziej niebezpiecznych wrogów zalicza tych zimnokrwistych morderców, którzy zabijają bez skrupułów, czy jakichkolwiek ludzkich uczuć. Istnieją oczywiście wpadki, gdy intensywne emocje wybuchają mimo woli, przeszkadzając w spokojnym, racjonalnym myśleniu. W takich sytuacjach chcielibyśmy umieć trzymać własne emocje na wodzy, by zachować zimną krew.

Do reakcji emocjonalnych zalicza się pobudzenie fizjologiczne, procesy zachodzące w mózgu, interpretacje poznawcze naszych reakcji fizycznych, doświadczanie stanów uczuciowych oraz wyrażanie tego, co czujemy, za pomocą mięśni twarzy i sygnałów w postaci postawy czy ruchów ciała, które informują innych o naszych uczuciach.

Emocje są wywoływane przez doświadczenia ważne dla naszego przetrwania i ogólnej pomyślności. Reakcje emocjonalne skupiają uwagę na tych doświadczeniach, oznaczając je jako szczególne pod pewnym względem, rejestrując je bardziej trwale w pamięci i pobudzając do podjęcia działania

Motywacja to ogólny termin na określenie wszystkich procesów zaangażowanych w rozpoczęcie, kierowanie i podtrzymywanie aktywności fizjologicznych i psychicznych. Jest to szerokie pojęcie, które obejmuję całą gamę wewnętrznych mechanizmów zaangażowanych w preferencje jednej aktywności ponad inną, wigor, czyli siłę reakcji oraz wytrwałość działania według zorganizowanego wzoru, skierowanego na istotne cele.

Osoba silnie zmotywowana przedkłada jedne aktywności nad inne, ćwiczy zachowania i doskonali zdolności wymagane do osiągnięcia celu oraz, pomimo frustracji, poświęca energię dla osiągnięcia celu.

Motywacje i emocje ożywiają machinę procesów umysłowych - są benzyną w jej baku, uaktywniają określone sposoby zachowania, działania i podejmowania decyzji, współdziałając z pozostałymi obszarami naszego umysłu.

Każdy z nas posiada subiektywny obraz motywacji i emocji. Ludzie dają wyraz swoim stanom wewnętrznym, które określamy mianem uczuć, nastrojów i emocji. Niektóre z nich zmieniają się minuty na minutę, inne mają trwalszy charakter. Rodzą się one z przemyśleń i doświadczeń, a kierując konkretnym działaniem, kształtują nasze życie.

« powrót