Psychologia on-line
Anonimowość, profesjonalizm, bezpieczeństwo Płatności

Płatności

Masz pytanie?
Skontaktuj się z nami!                        zapomniałeś hasła? załóż konto

Zakres pomocy psychologicznej - stres

Powiększ zdjęcie
Wszyscy przeżywają stresy, wszyscy o nich mówią jednak tylko nieliczni zadali sobie trud poszukiwania odpowiedzi na pytanie, czym jest w rzeczywistości stres. Czy „stres” jest po prostu synonimem cierpienia? Czy jest nim wysiłek, zmęczenie, ból, strach, potrzeba koncentracji, upokorzenie spowodowane naganą, ubytek krwi lub nawet niespodziewany wielki sukces, wymagający zupełnego przeobrażenia naszego życia? Odpowiedź brzmi: tak, i nie. To właśnie sprawia, że sformułowanie definicji stresu jest tak trudnym zadaniem.

Nagłe zmiany sytuacji życiowej są dla wielu z nas przyczyną stresu. Chociaż zmiana dodaje smaku naszemu życiu, zbyt wiele zmian może zrujnować zdrowie. Nawet wydarzenia, które witamy z radością, takie jak awans lub wygrana na loterii, mogą wymagać poważnych zmian w naszym zwykłym trybie życia oraz przystosowania się do nowych wymagań.

Stres jest powtarzającym się problemem, przed którym staje każdy. Występujące w sposób naturalny zmiany stresujące są nie uniknioną częścią naszego życia. Bliscy nam ludzie chorują, odchodzą i umierają. Podejmujemy nową pracę, zostajemy zwolnieni okresowo lub na stałe, opuszczamy dom rodzinny, podejmujemy studia, odnosimy sukcesy, ponosimy porażki, nawiązujemy romanse, zawieramy związki małżeńskie i rozwodzimy się. Oprócz poważnych zmian w życiu są także powszednie frustruje: korki w ruchu ulicznym, chrapiący współlokatorzy i spóźnienia na umówione spotkania. Niektórych z nas dotkną niemożliwe do przewidzenia katastrofalne wydarzenia, takie jak trzęsienia ziemi i poważne wypadki, a chroniczne problemy społeczne, takie jak skażenie środowiska i przestępczość, staną się ważnymi źródłami stresu dla innych.

Jeśli życie nieuchronnie wiąże się ze stresem, i jeżeli chroniczny stres negatywny może zniszczyć nasze życie lub nawet nas zabić, musimy się nauczyć, jak radzić sobie ze stresem, aby żyć lepiej.

« powrót