Psychologia on-line
Anonimowość, profesjonalizm, bezpieczeństwo Płatności

Płatności

Masz pytanie?
Skontaktuj się z nami!                        zapomniałeś hasła? załóż konto

Zakres pomocy psychologicznej - sens życia

Powiększ zdjęcie
Świadomość życiowych celów jest niezbędnym warunkiem dobrego samopoczucia – psychicznego i emocjonalnego. Przez większość życia nie myślimy nawet o samej idei tegoż celu, jednak dobrze wiemy, kiedy go utraciliśmy. Stajemy się wówczas przygnębieni i gdy odczuwamy brak sensu w naszym życiu. Posiadanie celu dla różnych osób oznacza różne rzeczy. Nie ma dobrych lub złych celów – ważna jest tylko świadomość, iż należy znać swój cel, aby czerpać z etapów jego realizacji radość oraz odczuwać satysfakcję, cieszyć się chwilą. Innym sposobem myślenia o własnym życiowym celu jest zastanowienie się nad wartościami, które się wyznaje, oraz nad tym, czy są one realizowane. Nieraz mamy jasność co do wyznawanych wartości aczkolwiek bywa w życiu tak, że tracimy z nimi rzeczywisty kontakt.

Kiedy jesteśmy młodzi, zazwyczaj posiadamy bardzo przejrzysty kodeks wartości – przypomnimy sobie, z jaką pasją będąc nastolatkiem angażowaliśmy się we wszelkiego rodzaju projekty przez nas aprobowane, wzbudzające nasze bezpośrednie zainteresowanie. Z wiekiem granice tej pewności ulegają pewnego rodzaju rozmyciu. Zaczynamy angażować się w pracę, życie rodzinne oraz codzienne zobowiązane dorosłego życia. Z biegiem lat uświadamiamy sobie, że życie bywa skomplikowane i że istnieje więcej niż jeden sposób widzenia danej sytuacji.

Poczucie sensowności życia, to stopień, w jakim człowiek czuje, że życie ma sens z punktu widzenia emocjonalnego, że przynajmniej część problemów i wymagań, jakie niesie życie, warta jest wysiłku, poświęcenia i zaangażowania, jest czymś mile widzianym, a nie obciążeniem, którym człowiek wolałby się nie obarczać.

Dążenie do celu i poszukiwanie sensu jest jedną z najbardziej ludzkich, a zarazem naturalnych predyspozycji jestestwa ludzkiego. Jednocześnie tak się dzieje że człowiek realizuje te predyspozycje każdorazowo jako podmiot działania okreslonej kultury. Nie ma takiej sytuacji życiowej, która byłaby całkowicie bezsensowna. Człowiek jest zdolny do umiejętnego dystansowania się do każdej sytuacji życiowej. Towarzyszy mu poczucie, iż jest istotą wolną oraz odpowiedzialną za sens swego życia.
 
« powrót