Psychologia on-line
Anonimowość, profesjonalizm, bezpieczeństwo Płatności

Płatności

Masz pytanie?
Skontaktuj się z nami!                        zapomniałeś hasła? załóż konto

Zakres pomocy psychologicznej - depresja

Powiększ zdjęcie
Depresja występuje często i prawie każdy kiedyś doświadczył jakichś elementów z całego jej spektrum. Poczucie straty i bólu jest nieuniknionym elementem procesu dorastania, dojrzałości, starzenia się. Zdarza się, że ci, na których nam zależy, odrzucają nas, że piszemy słabe wypracowania, że posiadane przez nas akcje tracą na wartości, ze nie udaje nam się uzyskać wymarzonej pracy, że otrzymujemy oceny, jakich się nie spodziewaliśmy, że ludzie, których kochamy, umierają. W obliczu straty początkowo pogrążamy się w żałobie, później się z niej wyzwalamy i choć nasze życie staje się skromniejsze,
z nadzieją patrzymy w przyszłość. Prawie każdy reaguje na te sytuacje oznakami lub symptomami depresji. Ogarnia nas wtedy smutek i zniechęcenie, apatia i bierność, przyszłość rysuje się nam w ponurych barwach, tracimy chęć do życia.

Powieściopisarz William Styron opisał wzruszająco doświadczenie ciężkiej depresji. Przeżywany ból pozwolił mu zrozumieć, że kliniczna depresja to dużo więcej niż zły nastrój – oddał ją dokładniej określeniami: „jakaś stała obecność owiewająca mnie lodowatymi porywami” lub „prawdziwa rycząca burza mózgu”, która może się zacząć „szarą mżawką przerażenia” a skończyć „śmiercią”.

Ludzie z diagnozą depresji są zróżnicowani, jeśli chodzi o głębokość i czas trwania depresyjnych objawów. Podczas gdy wiele osób zmaga się z kliniczną depresją jeden raz w życiu przez kilka tygodni, inni doświadczają jej okazjonalnie lub w sposób przewlekły przez kilka lat.


« powrót